ZÁVODNÍ DENÍKY

Podobně jako klasické staniční deníky i závodní deníky zaznamenaly v poslední době značný vývoj. Je jich k dispozici celá řada jak pro operační systémy Linux, tak i pro Windows. Na rozdíl od staničních deníků je jich mnohem více k dispozici i v neplacené verzi. Z již dříve citovaných důvodů se budu zabývat především deníky pracujícími pod systémem Windows.

Deníky lze i rozdělit, zda jsou určeny především pro zaznamenávání soutěžních spojení na KV či na VKV pásmech, jelikož předávaný kód se většinou v těchto případech dost liší a liší se i způsob vypočítávání výsledků závodů a generování výstupního souboru pro odeslání vyhodnocovateli závodu.

Základní požadavky na závodní deník jsou především podpora ukládání údajů o soutěžním spojení (datum, čas UT, značky stanic, přijatý a odeslaný kód, bodový výsledek) a po ukončení závodu zpracování výsledků v požadovaném formátu – Cabrillo, EDI a případně i ADIF pro přenos údajů do běžného staničního deníku. Nadstavbovými parametry jsou spolupráce s použitým transceiverem, případně rotátorem, možnost synchronizace času počítače s časovým normálem, paměti pro volání výzvy či běžná soutěžní spojení, možnost nahrávání přijímaného spojení pro dodatečnou kontrolu atd.

Uvedené požadavky splňuje celá řada soutěžních deníků, z nichž pro KV se chci zmínit zejména o velmi dobrém deníku N1MM Logger+, který je často využíván, ale zatím není k dispozici v češtině, pouze ve slovenské verzi. Splňuje celou řadu nadstandardních požadavků a obsáhne prakticky všechny KV závody i některé běžné závody na VKV. Jeho obdobou je deník TRlog4Windows označovaný jako TR4W, jehož česká verze je k dispozici. Je pokračováním kdysi populárního deníku N6TR. Oba uvedené deníky jsou pravidelně aktualizovány.

Ze staničních deníků určených pro závody na VKV pásmech je naprostou špičkou závodní deník VUSC4 WIN. O tomto deníku lze bez obav říci, že splňuje všechny požadavky kladené na takový deník. Jediným jeho nedostatkem je, že je velmi obsáhlý a komplikovaný při nastavení, a proto je využíván především špičkovými závodními stanicemi. Opakem tohoto deníku jsou dnes již zastaralé, ale dosud často používané deníky Tučňák a Atalanta Locator. Oba tyto deníky byly vyvinuty původně pro operační systém DOS a následně upravovány, ale dnes již nejsou dále rozvíjeny. Jistým kompromisem, který je v současné době asi nejvíce rozšířen, je KJTlog od Robina OK2UWQ. Deník je k dispozici i v češtině a pokrývá všechny u nás probíhající závody. Jeho vývoj se však také zastavil, což je škoda, proto neposkytuje takový závodní komfort, jaký bychom nyní čekali.