ANTÉNY

O anténách se říká, že jsou nejlepším zesilovačem výkonu, což mohu z vlastní dlouholeté radioamatérské praxe potvrdit. Bohužel během mnoha posledních let nemám potřebné technické a prostorové možnosti pro vybudování takových antén a vždy se musím uchýlit ke kompromisu, který je dán i mým věkem a pohybovými možnostmi. Proto s nostalgií vzpomínám na časy, kdy jsem měl pro KV anténu LW o délce 63 metrů ve výšce 35 m nad terénem a pro VKV pásmo 2 m desetiprvkovou anténu podle OK1DE s na tehdejší dobu s luxusním rotátorem z podniku Avon. Moje současné antény jsou popsány dále.

Anténa pro KV pásma

Moje možnosti pro stavbu KV antén jsou omezené především rozměrem pozemku a situováním domku na něm. Proto stavba antén zejména pro spodní KV pásma je velmi problematická. Na zahradu se mi vejde anténa o maximální délce 28 metrů a lze dosáhnout jen šest metrů výšky nad terénem. Protože moje požadavky byly na pokrytí všech pásem KV a současně napájení antény koaxiálním kabelem, vyzkoušel jsem proto jak LW anténu o délce 27 metrů, tak i anténu G7FEK, neboť symetrické antény, které by pokryly pásmo 80 metrů se mi nikam nevejdou. Anténa podle G7FEK by byla velmi dobrá, ale její úspěšné použití by předpokládalo instalaci ve větší výšce a použití většího počtu zemních radiálů. Jelikož jsem si nechtěl na zahradě připadat jako krtek, nyní používám anténu END FED 5B SHORT od Jirky OK5IM.

Anténa END FED
Anténa END FED prodlužovací cívka
Transformační člen a linkový izolátor

Pro omezení rušení je anténa doplněna linkovým izolátorem. Anténa je ve výšce cca pět metrů vedena prakticky vodorovně a je doplněna poměrně dobrým uzemněním. S její instalací mi významně pomohl OK1MNV – Honzo, díky! Po asi půlročním provozu mohu konstatovat spokojenost, anténa je dobře přizpůsobena přes anténní tuner a funguje na všech KV pásmech od 80 do 10 metrů.

Anténa pro VKV pásma 144 a 432 MHz

I pro tuto anténu jsem si musel stanovit specifické požadavky. Protože výstavba stožáru na zahradě nepřicházela v úvahu a montáž na střechu rodinného domku také ne (montovaný rodinný domek s velmi šikmou střechou), nezbylo než s ohledem na zdejší trochu drsnější klima montáž pod střechou, která naštěstí není plechová. Anténa je vybavena jednoduchým rotátorem a je napájena poměrně dlouhým koaxiálním kabelem.

Vzhledem k omezenému půdnímu prostoru jsem nejprve používal pro pásmo 432 MHz třináctiprvkovou anténu fixně směrovanou na jihovýchod a pro 144 MHz čtyřprvkovou anténu od italské firmy ECO, jejíž přizpůsobení nebylo ideální (střed kolem 146,5 MHz) na rotátoru. Brzy jsem ji nahradil pětiprvkovou anténou DIAMOND A144S5R, která vynikala minimálním poloměrem otáčení a velmi dobrým ziskem. Stále však přetrvával problém dvou koaxiálních kabelů nebo nutnost při změně pásma přepojování kabelu na půdě, což v průběhu závodu bylo velmi nepraktické.

Uvítal jsem proto možnost použití dvoupásmové antény ZY 144+432 5+8 pro 144 a 432 MHz opět od Jirky OK5IM. Anténa splňuje mé požadavky jak prostorové, tak i svým ziskem a odpadá nutnost dvou koaxiálních kabelů, protože má pouze jeden vstupní konektor. Je umístěna na rotátoru, proto zmizela i nevýhoda dřívějšího řešení s anténou pro 432 MHz ve fixním směru.

Anténa ZY 144+432 5+8

Pro pásmo 144 MHz je pětiprvková a pro 432 MHz osmiprvková. Je napájena jedním nízkoútlumovým koaxiálním kabelem typu Ultraflex 10 o délce 15 metrů a u rotátoru připojení antény zajišťuje velmi ohebný kabel Hyperflex 5. Tato anténa mi v uplynulém období umožnila v pásmu 144 MHz spojení přes Es vrstvu až do vzdálenosti přes 1500 km a v pásmu 432 MHz ji lze využít i pro spojení kolem 350 km, v obou případech při výstupním výkonu vysílače 50 W.