Contest VHF logger OM3CPW

Po delší době jsem se podíval na vývoj VKV soutěžního deníku Contest VHF logger, jehož autorem je Stan OM3CPW, a byl jsem mile překvapen. Vývoj deníku za poslední roky výrazně pokročil a tento deník ve verzi 2.8.0 lze považovat za zatím nejdokonalejší z volně šířených jednodušších deníků, který je k dispozici. Rozhodně je víc než jen plnohodnotná náhrada za dosud velmi rozšířený KJTlog. Jedinou chybou je, že zatím není mezi radioamatéry dostatečně známý. Podstatně lepší je jen deník VUSC, od jehož používání často odrazuje dost složité nastavování, a je na něm patrné, že je určen především pro špičkové závodní stanice.

Deník Contest VHF logger umožňuje především:

  • záznam spojení pro radioamatérský závod pro pásma od 50 MHz výše včetně exportu do formátu .edi a .adi
  • výpočet bodů podle vzdálenosti, WWL čtverců nebo hodnocení podle pravidel “Moon contestu”
  • zabránění duplicitním spojením, ale i možnost jejich vynucení
  • možnost dodatečné úpravy zaznamenaných spojení
  • zobrazení spojení na mapovém podkladu podle vzdálenosti nebo velkých čtverců (průběžně)
  • audio záznam jednotlivých spojení v maximální délce 200 sekund
  • využití 1 až 12 maker pro CW nebo SSB relace s využitím programovatelných pamětí, možnost využití kláves F1 až F12
  • automatické doplňování lokátorů z předcházejících radioamatérských závodů
  • klíčování pro CW prostřednictvím sériového portu nebo přes audio
  • přímé propojení s řadou transceiverů přes rozhraní CAT (sériový, resp. virtuální sériový port)
  • spínání PTT prostřednictvím sériového portu

Vzhledem k tomu, že je k dispozici jak návod, tak rovněž instruktážní video (obojí ve slovenštině), další podrobnější popis neuvádím.

Původní instalační soubor verze 2.5.0 obsahuje kromě slovenského návodu i instruktážní video, proto je stahovaný archiv poměrně velký (cca 282 MB), což může způsobovat problémy. Z tohoto důvodu jsem archiv rozdělil na archiv obsahující vlastní instalaci a samostatný archiv obsahující instruktážní video. Instalační archiv jsem doplnil o pomocné jazykové soubory, neboť originální obsahují překladové chyby.

Deník jsem vyzkoušel v propojení s transceiverem FT-991 ve VKV Provozním aktivu v červnu 2023 a práce s ním je velmi příjemná a pohodlná. Samozřejmě na nový deník je nutné si zvyknout a nejlépe nanečisto vyzkoušet. Prvotní nastavení také zabere trochu času a rozhodně nedoporučuji ho dělat bezprostředně před začátkem závodu. Jednou nastavená základní konfigurace se přenáší i dalších závodů. Zatím jedinou výhradu mám k nutnosti vést pro každé pásmo samostatný deník. Tento problém však lze řešit i tak, že na jednom počítači budu mít otevřené deníky např. dvakrát – samostatně pro 144 a 432 MHz.

V současné době je aktuální platná verze 2.8.0, kterou minimálně stojí zato vyzkoušet. Autor na deníku dále pracuje, proto lze očekávat brzy jeho další vylepšení.