PŘÍSLUŠENSTVÍ

Pro zařízení používaná k provozu na pásmech je vhodné používat i další speciální příslušenství, které může významně zjednodušit nebo usnadnit jejich používání. Chci se tady zmínit především o doplňcích, které používám pro spolupráci s mými zařízeními Yaesu.

Stolní mikrofon Yaesu MD-100A8X

Yaesu MD-100A8X

Tento stolní mikrofon výborně nahradí původní ruční mikrofon MH-31, který je dodáván jako standardní příslušenství prakticky všech transceiverů Yaesu, při práci ze stálého QTH. Ve spolupráci se zapnutým VOX na transceiveru uvolní ruce např. pro obsluhu počítače či samotného transceiveru.

Interface YAESU SCU-17

Yaesu SCU-17

Interface SCU-17 funguje jako zvuková karta USB, proto je mezi rozhraním a počítačem nutný pouze jeden kabel USB. Rozhraní izoluje všechny signály galvanicky, zajišťuje přenos zvuku-in a zvuku-out, signálů PTT, FSK a CAT. Klíčové signály jsou odděleny optočleny, zvukové signály oddělovacími transformátory. Je s odpovídajícím kabelem (obvykle CT-62) velmi vhodný pro propojení se staršími typy transceiverů, především FT-817, FT-857 a FT-897, pro FT-891 a FT-991(A) není potřeba. Napájen je z připojeného počítače přes USB port.

Dvoupádlová pastička MFJ-564B

MFJ-564B

Relativně dostupná dvoupádlová jambická pastička MFJ-564B ve spojení s transceivery FT-991 nebo FT-897 splňuje mé požadavky pro vysílání morse. Obě zařízení obsahují vestavěný klíčovač a jsou vybavena pro připojení takového ovladače. Uvedený typ je kompromisem z hlediska poměru cena a výkon a při provozu se mi plně osvědčil.

Stolní mikrofon Yaesu M-70D

Nový stolní mikrofon YAESU M-70D nahrazuje původní velmi oblíbený mikrofon MD-100A8X a je určený pro transceivery této firmy. Pro většinu transceiverů ho lze použít přímo, pro některé, především starší typy (FT-990, FT-1000, FT-850, FT-840 či FT-747), je nutné zajistit externí napájení. Na rozdíl od stolního mikrofonu MD-100A8X, který je dynamický, ale jehož výroba již byla ukončena, je tento mikrofon elektretový (kondenzátorový), což však není na závadu. U novějších transceiverů je jeho napájení zajištěno přímo z transceiveru přes originální propojovací kabel. Má velmi dobrý zvuk i citlivost, kmitočtový rozsah 30 až 17000 Hz lze upravit pro radiovou komunikaci přepínačem na spodní straně stojánku. Pro venkovní a případně i domácí použití lze doporučit vhodnou mikrofonní clonu, která ochrání nejen proti prachu, ale i jiným rušivým zvukům.

Moje dosavadní zkušenosti ve spojení s transceiverem FT-991A jsou zatím velmi dobré a při změně mikrofonu oproti původnímu není nutné nic nastavovat.