METEOROLOGICKÉ STANICE

Během doby, po níž průběžně sleduji stav počasí u nás, jsem se setkal s různými meteorologickými stanicemi. Jejich rozdělení a přehled včetně technických parametrů zcela jistě najdete na různých webových stránkách prodejců či provozovatelů.

Používal jsem vždy takové meteostanice, které umožňovaly průběžné sledování stavu počasí a záznam naměřených dat do počítače, aby bylo možné data následně dále vyhodnocovat. Začínal jsem v roce 2009 s tehdy dostupnými levnými stanicemi – Watson W8681 a potom WH1090, obě byly čínské výroby, ale v té době byly cenově dostupné a poskytovaly připojení k počítači, kde bylo možno ve spolupráci s obslužným programem (EasyWeather nebo Cumulus) ukládat základní naměřená data – údaje o teplotě, tlaku a vlhkosti vzduchu, rychlosti a směru větru a srážkách. Obvykle tyto stanice měly oddělená čidla navzájem propojená kabely s vysílačem umístěným v jednotce s čidlem teploty a vlhkosti. Vysílač zajišťoval bezdrátový přenos dat do vnitřní jednotky s displejem a paměťovým modulem, která měla propojení přes USB port do počítače.

Tento typ stanic se vyznačoval obvykle menší přesností, ale i spolehlivostí zejména ve zdejších náročných meteorologických podmínkách. Docházelo k mechanickému opotřebování dílů vnější jednotky a tím i k nárůstu požadavků na častější údržbu. Jedinou výhodou byla jednoduchá možnost výměny jednotlivých čidel či jejich součástí, protože celá skupina těchto stanic patřila mezi tzv. stanice Fine Offset a prvky byly navzájem záměnné. Bohužel ani přenos mezi vnějšími čidly a vnitřní jednotkou nebyl vždy bez problémů, neboť byl závislý na příjmu časových signálů ze vzdálené stanice DCF.

Po výše uvedených zkušenostech jsem přešel na stanice výrobce Davis (produkce USA/Kanada), které byly přesnější a výrazně spolehlivější i při mnohem menších nárocích na údržbu. Zejména stanice Davis Vantage Vue, která má všechna čidla zabudována v jediné integrované vnější jednotce. Tuto stanici používám již od roku 2012 prakticky s jedinou drobnou poruchou (zamrzlý srážkoměr) dodnes.

Od roku 2021 jsem zkoušel meteorologickou stanici Garni 940. Vzhledem k pokroku ve vývoji programu Cumulus i tato stanice zajišťovala možnost měření základních dat v jediné integrované vnější jednotce, navíc umožňovala i měření intenzity slunečního záření a UV indexu. Její nevýhodou se nakonec ukázala menší přesnost, ale také přenos dat přes místní wi-fi síť, která v mém případě byla v uplynulé době dost přetížená, a proto bylo nutné v rámci této mé vnitřní sítě nastavit pevné IP adresy jak pro meteorologickou stanici, tak i pro navázaný počítač. Co bylo pro mne nevýhodou, může u některých uživatelů být naopak výhodou, neboť tento způsob přenosu umožňuje propojit data v rámci vnitřní sítě na více počítačů.

Konečným řešením proto od počátku roku 2023 je pro mne instalace stanice Davis Vantage Pro 2+, která splňuje všechny mé požadavky jak na přesnost, tak i na měření slunečního záření a hodnot UV indexu. Stanice je vybavena 24 hodinovým aspiračním štítem, který omezuje vliv dopadajícího slunečního záření na měřené hodnoty teploty a vlhkosti vzduchu a je možné ji dále rozšiřovat o externí čidla (půdní teplota a vlhkost, vyhřívání srážkoměru atd.). Její výhodou je také skutečnost, že vnitřní jednotky stanic Davis Vantage Vue a Davis Vantage Pro 2+ jsou pokud jde o příjem dat navzájem záměnné.